Unatoč naslovnoj slici, cura personalis nema veze s curama, a nije ni fraza iz doba sv. Ignacija. Pojam cura personalis prvi put spominje p. Wladimir Ledóchowski, generalni poglavar Družbe Isusove od 1915. do 1942. godine. Pišući upute isusovcima koji su djelovali na isusovačkim sveučilištima, potiče ih da uz poučavanje i primjer koji daju studentima u učionicama, budu na raspolaganju pojedincu za savjet i pomoć. Tridesetak godina kasnije, p. Pedro Arrupe tadašnji general Družbe subraći direktnije piše da brinu, paze i posvete pažnju i ljubav svakom pojedinom studentu. Dakle, briga za drugoga nije ograničena odnosom student – profesor. U ovom konkretnom primjeru isusovačkog apostolata u obrazovanju, taj odnos isusovca čini dijelom života studenta i daje mu mogućnost da zaista brine za pojedinca, da mu pomogne na intelektualnoj, moralnoj i duhovnoj razini, da dijeli s njim radosti i žalosti, da mu pomogne u osobnom razvoju i drugim odnosima. Cura personalis, odnosno briga za cjelovitu osobu ostaje glavna značajka isusovačkog odgoja i obrazovanja do danas.
Važno je dodati još nekoliko Ignacijevih značajki ovom pojmu. Briga o pojedincu odnosi se ne samo na brigu za drugoga od strane onoga koji vrši apostolat, nego i na brigu o vlastitom zdravlju. Burnout je pojam za koji ste sigurno čuli, a sveti Ignacije subraću je poticao da uče postavljati granice i da razlučuju koliko se daju u službi. Naglašavao je važnost odmora i da činiti više nije uvijek zaista bolje, unatoč dobrim namjerama. Da bi mogao brinuti o drugima, isusovac (a i ti) mora brinuti o sebi, svom zdravlju. Neumjerenost u bilo čemu dobro pretvara u zlo.
I na koncu, bez obzira na posao, poslanje, mjesto gdje sad jesi – doživi drugoga u njegovoj punini. Sveti Alfonso Rodrigues je isusovac koji je 40 godina služio kao portir, ali on je odabrao da će svaku osobu koja dođe na vrata dočekati kao da je Krist. Pokušaj to primijeniti u svojoj svakodnevici. 🙂
Od srca ti preporučujmo da pročitaš članak koji pojam cura personalis stavlja u širi kontekst i može ti pomoći da ponešto primijeniš u svom životu.