U današnjem jezičnom imetku upoznaj sveca zaštitnika misija, misionara i brodara. Iako smo njegov spomendan obilježili 3. prosinca, svaki dan je dobar za uteći se u zagovor ovom velikom evangelizatoru. Njegovo ime je Franjo Ksaverski.

Franjo se rodio na dvorcu Xavier, u kraljevini Navari, 1506. godine. Nakon prvotnog i osnovnog školovanja u domovini, životni je poziv tražio u crkvenoj službi. U rujnu 1525. godine pošao je u središte europske znanosti, u Pariz, na sveučilište Sorbonnu. Ondje je počeo sanjariti o karijeri bogatoj prihodima u svojoj domovini, u Pamploni. No, njegov sudrug sa studija, Ignacije Loyola, kasniji osnivač Družbe Isusove, privukao ga je k sebi. Postao je jedan od prvih sljedbenika sv. Ignacija i zajedno s njim zavjetovao se na siromaštvo i čistoću u Montmartreu 1534. godina. Zaređen je za svećenika tri godine kasnije.

Po osnutku Družbe Isusove, Ignacije Loyola, kao general Reda, poslao je Franju u misije. Stigao je u Gou u svibnju 1542. godine, odakle je otputovao u južnoistočnu Indiju i tamo je tri godine radio među lovcima na bisere. Posjećivao je bolesne u bolnicama i propovijedao im evanđelje, hodao je ulicama zvoneći malim zvoncem, pozivajući djecu da slušaju Božju Riječ. Kad je skupio određen broj ljudi koji su ga željeli slušati, odveo ih je u obližnju crkvu i tamo im je govorio o kršćanskoj vjeri.

Nakon Indije, Franjo je zaplovio prema Japanu 1549. godine. Prvih godina boravka tamo, naučio je japanski jezik i na njihova lokalna narječja preveo je temeljne dokumente o vjeri. Gdje god ga je put odveo u Aziji, Franjo je iza sebe ostavio cvatuće kršćanske zajednice koje postoje još i dan danas.

Kao misionar, Franjo je sveukupno proveo deset godina u Aziji; neki ga nazivaju najvećim misionarom nakon sv. Pavla. Njegova posljednja želja bila je propovijedati evanđelje u Kini, međutim to se nije ostvarilo. Razbolio se i umro 3. prosinca 1552. godine., na otoku blizu obale Kine. Kanoniziran je zajedno s sv. Ignacijem 1622. godine.

Jedno od najzanimljivijih čuda po zagovoru sv. Franje Ksaverskog je priča o raku i križu. Franjo se na svom putovanju brodom prema gradu Malacci u Maleziji našao usred strašne oluje. Pun vjere, bacio je svoj križ u more moleći Boga da oluja utihne. Njegova molba bila je uslišana – more se smirilo i oluja je prestala. Po dolasku u Malaccu, primijetio je raka koji izlazi iz mora noseći u kliještima bačeni križ.

Sveti Franjo Ksaverski, moli za nas!