Zamisli da susretneš Isusa licem u lice, možda da sjedneš s Njim na kavu, čuješ kako ti govori “Ne boj se!” ili da si u štalici u kojoj se On upravo rodio…

Ignacijevska kontemplacija je metoda molitve koja uključuje korištenje mašte iliti imaginacije kako bi nam pomogla da “oživimo” Sveto pismo. Sveti Ignacije u duhovnim vježbama potiče vježbenike upravo da u molitvu uključe maštu te poznate biblijske tekstove i događaje promotre “drugim očima”, da primijete neke nove detalje, postave neka nova pitanja, čuju što im Bog osobno govori.

Kad sveti Ignacije piše pojedine meditacije u duhovnim vježbama, predlaže nekoliko točaka koje uključuju maštu. Za početak predodžba mjesta. Promatraj “kako su tri Božanske Osobe gledale površinu cijele kugle zemaljske, punu ljudi, i kako Presveto Trojstvo, videći da su svi silazili u pakao, u svojoj vječnosti odlučuje da druga Osoba postane čovjekom te da spasi ljudski rod, i kako, kad se ispunilo vrijeme, šalje k našoj Gospi anđela Gabrijela”. Kakvu patnju Bog vidi? Kako reagira? Kako se osjeća dok gleda svijet i sve ljude na njemu? Cilj je ove molitve “ući” u glavu i srce našega Boga, ali pratiti što se događa u meni kroz taj proces. Kasnije nas u točkama poziva da budemo u događaju ili priči – da gledamo, slušamo i uključimo sebe kao sudionika događaja. Ako razmatramo rođenje Isusovo, kakva je štalica u kojoj se rodio, tko je sve u njoj, kako su Josip i Marija, što razgovaraju, kako mene vide, što ja radim u štalici… U zasebnoj vježbi ohrabruje nas da u molitvi primjenimo svih 5 osjetila te osim što gledamo i slušamo, pokušamo dodirnuti tu slamu, hladan pod, bebu, pomirišimo ju ili kušamo nešto od hrane što oni imaju. A svrha je da sve što doživimo, primjenimo na sebe i uberem odatle koji plod.

Pokušaj primijeniti ovu metodu molitve. Pomoći će ti da primijetiš male, ali važne detalje, geste, raspoloženja iz Svetog pisma, da drugačije i bliže doživiš osobe, i možda najvažnije da produbiš svoje prijateljstvo s Isusom.

A kako moliti koristeći maštu? Evo kratkih smjernica.

  1. Priprema za molitvu. Odvoji malo vremena prije same molitve (možda i noć prije) da odlučiš kad ćeš i gdje moliti te koje ćeš retke iz Evanđelja razmatrati.
  2. Ulazak u molitvu. Moli za milost da tvoje misli i djela kroz molitvu vodi Bog jer je cilj molitve da želja da bliže upoznaš Boga i da Mu se više približiš. Polako pročitaj odabrani ulomak iz Evanđelja. Promisli o mjestu na kojem se događa to o čemu čitaš. Moli za milost koji želiš dobiti u ovoj molitvi (da intimije upoznaš Boga, da Ga više ljubiš, itd.).
  3. Kontemplacija. Već imaš u glavi scenu, zamisli sad ljude, njihove riječi i djela. Obrati pozornost na sve detalje (od odjeće, izraza lica, tona glasa itd.). Uključi sva svoja osjetila: što vidiš, što čuješ, kako miriši to mjesto, dotakni stvari koje se tamo nalaze, kušaj hranu koju vidiš.
  4. Razgovor s prijateljem. Pred kraj molitve razgovaraj s Isusom, Marijom ili drugom uključenom osobom kao s prijateljem. Pitaj što ti je na umu, ali i zastani da čuješ odgovor.
  5. Osvrt na molitvu. Koji su se osjećaji u tebi pojavili kroz molitvu? Što ti je najviše ostalo? Što te najviše dotaknulo, donijelo ti utjehu, bilo najizazovnije? U kojem trenutku si bio najbliže Bogu?

Došašće samo što nije počelo… Upotrijebi ovu metodu molitve da te odvede u Nazaret, Betlehem, štalicu, k malenom Isusu, Josipu, Mariji – bliže Božiću.

Izvor: https://thejesuitpost.org/2021/10/jesuit-101-ignatian-contemplation-encountering-god-through-our-imagination/