Susret s Merzom značio je malu duhovnu obnovu; značio je korak prema nebu, lijet u blizinu Božju. Te je riječi zapisala Merzova suvremenica i bliska suradnica Marica Stanković. Čovjek o kojemu drugi tako govore zaslužuje da ga se upozna, zar ne?
Tko je dakle bio blaženi Ivan Merz čiji blagdan danas slavimo? U ovome članku nećemo navoditi njegov životopis – biografske podatke lako se pronađe na njegovoj internetskoj stranici. Budući da je Merzov lik suviše širok i obuhvatan da bi stao u kratki članak, ograničit ćemo se na tri njegove poruke koje su aktualne danas kao i u doba njegova zemaljskoga života. Ponajbolji sažetak značaja nekog blaženika ili svetca može se naći u njegovim litanijama. Pogledajmo kako se Merza naziva u njegovim:
Blaženi Ivane, svjetlo s neba,
Vitezu Božji,
Vitezu Krista Kralja,
Vitezu Srca Isusova,
Revni štovatelju Euharistije,
Poslušni i vjerni sine Crkve Katoličke,
Iskreni ljubitelju Svetoga Oca,
Odani poštovatelju crkvene hijerarhije,
Marni provoditelju crkvenog učenja,
Čisti sine Blažene Djevice,
Molitelju Gospine krunice,
Novi čovječe u Kristu,
Proroče Božji,
Katolički mužu,
Blaženi Ivane, heroju ljubavi,
Božja umjetnino,
Dive duha,
Remek-djelo Duha Svetog,
Čudo milosti Božje,
Velika liturgijska dušo,
Apostolska dušo,
Apostole vedrine,
Apostole mladeži,
Vitezu ženske časti,
Borče s bijelih planina,
Blaženi Ivane, uzore borbe protiv grijeha,
Uzore svladavanja i askeze,
Uzore rasta u svetosti,
Uzore modernog katolika,
Uzore katoličkih intelektualaca,
Strpljivi nositelju križa,
Punino kršćanske zrelosti,
Putokazu suvremenog naraštaja,
Blaženi Ivane, pute naših dana,
Svjedoče, zaštitniče i naš suputniče,
Brate Ivane, moli za nas
Merzova ljubav prema Crkvi
Na početku odmah upada u oči Merzova crkvenost – ljubav prema Crkvi koja je Tijelo Kristovo – i to ne na apstraktan način, nego vrlo konkretno putem pokoravanja crkvenoj hijerarhiji, brižljivog proučavanja crkvenog učenja, papinih enciklika i poruka, poštovanja prema svakome svećeniku, slušanja ispovjednikovih uputa. Piše nam Merz:
„Crkva ima iskustvo od dvije tisuće godina; nju vodi sam Duh Sveti“,
zatim
„Jedna je od bitnih karakteristika svakog rimskog katolika da ljubi svetog Oca Papu i da sve svoje misli i djela ravna prema njegovim odredbama i željama“
te
„Shvatili smo da veličina naroda ovisi o njihovoj vjernosti Papi, kako se oni ravnaju prema zapovijedima i željama Kristova Namjesnika.“
S obzirom na te njegove misli, upitajmo se što bi Merz rekao na naše mrmljanje protiv Pape i biskupa za vrijeme pandemije (cijepljenje, mjere). Pandemija će proći, ali hoće li i naša oholost, stav da znamo bolje od pastira Crkve? Priznajmo si također koliko često (ne) čitamo Papin govore, nagovore ili propovijedi. A nikad nisu bili dostupniji. Zapitajmo se i prihvaćamo li učenje Crkve u cjelini, ili smo selektivni i izbacujemo dijelove koji su nam „teški“ i „tvrdi“?
Merzova čistoća
Druga Merzova karakteristika koja je iznimno značajna za mlade jest njegova čistoća. U mladosti je naše tijelo u naponu snage, pa su sukladno tome i tjelesne napasti tada osobito snažne. Kad kojega svetca vidimo na slikama, lako pomislimo da je hodao metar iznad zemlje. Zaboravljamo da su se svetci često uz velike i krvave borbe uspinjali na putu čistoće i svetosti, a tako je bilo i s Merzom. U dobi od 17 godina i 7 mjeseci on zapisuje u svoj dnevnik:
„Na kupanju na me jako djeluje erotični momenat. Vidim da je nagon zao, gadan, da bi svu moju ideologiju mogao baciti u blato i svejedno se opet pojavi. Kad pozovem u pomoć Djevicu, pomogne mi mnogo, ali opet se javi.“
Zadivljuje Merzova iskrenost i otvorenost, zahvaljujući kojima možemo proniknuti u njegovu dušu i doživjeti ga kao jednog od nas, s istim slabostima i poteškoćama. Ipak, Merzova pobjeda u borbi za čistoću i nas hrabri i daje nam nadu da ćemo i mi pobijediti. Njegova su oružja bili prije svega iskrena sv. Ispovijed, sv. Pričest, molitva, tjelesno mrtvljenje (post, hladni tuš itd.). Dijelovi Merzova dnevnika (iz razdoblja do njegovih ranih 20-ih) koji se tiču tematike čistoće nalaze se sabrani u knjizi Ljubav i čistoća. Čitatelje upućujemo i na vrijednu Merzovu knjižicu Ti i ona, koju je već kao zreli katolički intelektualac napisao za zreliju mušku omladinu (mogu čitati i cure :-)).
Merzova ljubav prema Blaženoj Djevici Mariji
Za kraj, izdvojit ćemo Merzovu osobitu ljubav prema Blaženoj Djevici Mariji, zbog koje je u litanijama i nazvan njeznim „čistim sinom“ i „moliteljem Gospine krunice“. Vidjeli smo već da joj se kao mladić utjecao da mu pomaže u borbi protiv grijeha i sačuva mu čistoću duše. Ipak, tek je posjetom Lurdu njegova odanost Mariji dostigla svoj veličanstveni sjaj. U jednome pismu svome prijatelju Draganu Maroševiću piše:
„Da, u Lurdu sam naučio što je Krunica i to mi je odsada drugi najbolji prijatelj [iza Euharistije, op.a.]. Prije Lurda, iskreno priznajem, bila je u dnu duše neka sumnja, neki osjećaj da li se ja ne molim kakvome fantomu moje mašte!? Molio sam, dakako, jer da sam prestao znači ne vjerovati u Bl. Djevicu Mariju. A kuda onda? Okreni se od Katolicizma, sve je oko tebe mračno i ružno.“
Merz je istinski (do)živio Gospodinove riječi s križa upućene Mariji: „Ženo! Evo ti sina!“ i apostolu Ivanu (koji predstavlja Crkvu, tj. sve nas): „Evo ti majke!“. Prepustimo sada Merzu da nam govori:
„Moja molitva ide Neoskvrnjenoj: neka me u ovome gradu Beču prati na svakom koraku.“
„Do konca našega života crpimo preko Marije božanski život!“
„Svećenik, koji nam dijeli Euharistiju , zapravo nadomješta Blaženu Djevicu Mariju koja u svojoj beskrajnoj ljubavi nama daje puninu svoga vlastitog unutarnjeg života, svoga vječnog neograničenog života, koja nam daje samog Boga, Isusa Krista euharistijskoga.“
„Kada vam bude u životu teško i kada vas snađu nevolje, uzmite Gospinu krunicu i ona će vas utješiti i dati vam snage da sve mirno snosite s potpunim predanjem u Volju Božju.“
„Molimo se Mariji bez prestanka da puni svete radosti jednom preminemo u njezinu nježnom zagrljaju i na Srcu Isusovu.“
Sad kad smo završili razgovor o Merzu, vrijeme je da započnemo nešto puno bolje i zanimljivije – razgovor s Merzom. Brate Ivane, moli za nas…
Autor: Robert Matečić
Izvori:
http://ivanmerz.hr/ – službena Merzova internetska stranica
http://ivanmerz.hr/preuzimanje/ – ovdje se mogu pronaći brojne Merzove knjige i knjige o Merzu u PDF-formatu