Nakon 20 modravskih priča koje su razgalile mnoga srca, ali i ohrabrile neke od vas koji ih čitate da baš ove godine dođete na Modrave, vrijeme je da zatvorimo naš spomenar. A kako drugačije to učiniti nego s pričom čovjeka koji je prije 20 godina odlučio slijediti poticaj i graditi duhovnu oazu za mlade. Nama se i danas čini nevjerojatno da je komad tvrdog dalmatinskog kamena, guste šikare i starih, zapuštenih maslina postao i ostao mjesto susreta, mjesto na kojima su tisuće mladih upoznale živog Boga i koje iskustvo Modrava i danas vodi u životu. On je pater Luka Rađa, a na pitanje što je rodilo Modrave kao iz topa odgovara: “Ljubav prema životu i klanjanje Isusu u Presvetom Oltarskom Sakramentu svakog četvrtka u bazilici. To je rodilo i SKAC i sve što je vrijedno u Palmi početkom milenija.”
SKAC i Modrave kao pozitivna reakcija na negativne stvari u društvu
Kad isusovci govore o nekoj stvarnosti o kojoj se razlučuje, imaju običaj vratiti se na početak. Za tu svrhu ćemo iskoristiti Vjeranov tekst (op.a. Vjeran Martić je jedan od osnivača SKAC-a i bliski suradnik patera Rađe, a na stranici 15. je cijeli tekst na koji se referiramo): “I tako 2000. godine u Palmu nakon ”bauljanja“ Indijom stiže jedna razbuktala duša koja kroči na vjeronaučnu pozornicu koju je i sama često motrila. Taj kreativno nemiran čovjek pokušava usmjeriti kritičnu masu koju je sam dodatno raspirivao, ali se istodobno njome inspirirao. Nakon niza razgovora i promišljanja on se, pater Luka Rađa, odlučuje na osnivanje udruge civilnoga društva. I tako SKAC nastaje kao pozitivna reakcija na negativne stvari u društvu, reakcija na nedovoljno iskorišten prostor koji je II. vatikanski sabor dao laicima, reakcija na slabu angažiranost kršćana u gradnji društva, čvrsto uspravljen na ramenima spomenute tradicije.”
Pregledavajući modravske arhive, naišli smo na jedan poseban dokument iz davne 2003. godine. Riječ je o prvim opisima ideje duhovno-rekreacijskog programa Modrave koju je pater Luka krenuo razrađivati.
Piše ovako: “Sagledavajući situaciju u društvu, posve je očito da se pitanju mladih u Hrvatskoj treba posvetiti veća pozornost – te od analiza o problemima i verbalne podrške preći na konkretno djelovanje. U tom smislu treba shvatiti i projekt “Duhovno-rekreacijskog susretišta mladih – Modrave”. Cilj projekta je utemeljiti oazu normalnog života, u kom bi mladima bio ponuđen model kako se kvalitetno družiti, zabavljati, komunicirati i odmarati. Želja nam je otkriti im, na njima razumljiv i prihvatljiv način, vrijednosti duhovnog života; važnost organiziranosti, timskog rada, te im dati priliku da uoče kako je i fizički rad od bitne vrijednosti za cjelokupni razvoj njihove osobnosti.
Gotovo idealno mjesto za takav projekt je rt Ovnja na području Modrava između Pirovca i Draga, koje je vlasništvo Šibenske biskupije. Područje je to posve nenastanjeno, turistički ne devastirano, oaza mediteranske vegetacije, starih maslinika, suhozida… Svojevrsni prirodni rezervat u kom je stoljetni rad težaka i ribara usklađen s cjelokupnim ambijentom. Upravo takav teren sam od sebe nameće i ideju sačuvanja tog ambijenta, poziva na suživot, budi ekološku svijest, oplemenjuje duh. Odčitavajući poruku samih Modrava ona je: molitva, rad, ljubav prema zemlji i odmor. Upravo to i jest bitni sadržaj koji bismo mladima nudili.
Premda je prerano govoriti o krajnjoj viziji projekta – ali usudimo se vjerovati da bi Modrave vremenom mogle postati dobro organizirana duhovna oaza, sa promišljenom organizacijskom strukturom, izgrađenim nužnim objektima (isključivo kamenih, diskretno uklopljenih u prirodu). Osobita vrijednost centra bila bi zbog ljetnih programa, koji bi imali svoju terapijsku vrijednost, bili preventiva mnogim nevoljama u koji su mladi iskušavani upasti. Bio bi to jedan svijet po mjeri i potrebama mladog čovjeka, nešto što bismo im htjeli ucijepiti u svijest kao paradigmu kako se živi, radi i moli.”
Valovi Modrava talasaju se i danas
Prošlo je 20 godina od ovih riječi patera Luke, a on danas s istim žarom govori o njima. Eh zašto Modrave? A zašto mlađarija u Palmi koja mi je povjerena? Oni su zaželjeli mjesto na moru gdje Bog ljetuje. To sam čuo ne ušima, ali gledajući ih na ‘vjerkaču’ okupljene, pred očima su mi se talasali valovi Modrava. Doznao sam da je taj poluotok od Šibenske biskupije. A tadašnji biskup Ante Ivas je imao srca za mlade. Pitao sam mogu li tamo mladi iz SKAC. A on se oduševljen složio.
Zahvalni pateru Luki, na svemu što je snivao, čeznuo, molio i učinio za mlade u Družbi Isusovoj i domovini, želimo sve ono što mu Dobri Otac u svojoj neizmjernoj Ljubavi želi darivati.
Radosna srca vas pozivamo na misu zahvalnicu za 20. godina Modrava koja će biti slavljena 19. rujna u Zagrebu.